FİRMA KATEGORİLERİ

HABER DETAYI

Eylül 28, 2019 11:15 pm

Finansman Bonosu Nedir?

Finansman Bonosu Nedir?

Finansman Bonosu Nedir?

İşletmelerin Portföyünde yer alan ve işletmelerin alacakları karşılığında kısa vadeli olarak çıkarılan borçlanma senedi türüne Finansman Bonosu denir. Sermaye Piyasası Kurulu(SPK) düzenlemelerine göre, son 3 yıl içerisinde zarar etmeyen işletmeler finansman bonosu çıkarabilir. Finansman bonosu, maliyeti en düşük olan borçlanma senedi türüdür. Finansman bonosu, esnek bir yapıya sahip olduğu için yatırımcılar tarafından en çok tercih borçlanma senedi türüdür.

 Finansman Bonosu Türleri Nelerdir?

Finansman bonosu türleri, kendi içerisinde 2 ana gruba ayrılır. Bunlar;

A)Direkt Finansman Bonosu

B)Aracı Finansman Bonosu

A)Direkt Finansman Bonosu Nedir?

Çok büyük ölçekli finansman şirketleri, çok büyük ölçekli bankalar ve çok büyük ölçekli holding şirketleri tarafından çıkarılan finansman bonosu türüne Direkt Finansman Bonosu denir. Direkt finansman bonosunda finansman bonosunu satmak için herhangi bir aracı kurum kullanılmaz ve finansman bonosu direkt olarak yatırımcılara satılır.

B)Aracı Finansman Bonosu Nedir?

Küçük ölçekli finansman şirketleri, küçük ölçekli bankalar ve küçük ölçekli holding şirketleri tarafından çıkarılan finansman bonosu türüne Aracı Finansman Bonosu denir. Aracı finansman bonosunda finansman bonosunu satmak için bir veya birden fazla aracı kurum kullanılır ve finansman bonosu, aracı kurumlar vasıtası ile yatırımcılara satılır.

Finansman Bonosunun Avantajları Nelerdir?

Finansman bonosunun avantajları, kendi içerisinde 3 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)Finansman bonosunun maliyeti en az olan bir borçlanma senedi türü olması, finansman bonosunun avantajları arasında yer alır.

2)Finansman bonosunun esnek bir yapıya sahip olan bir borçlanma senedi türü olması, finansman bonosunun avantajları arasında yer alır.

3)Finansman bonosunun yatırımcılara vade seçme olanağı sunan bir borçlanma senedi türü olması, finansman bonosunun avantajları arasında yer alır.

Finansman Bonosunun Dezavantajları Nelerdir?

Finansman bonosunun dezavantajları, kendi içerisinde 3 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)Finansman bonosunun az da olsa risk taşıyan bir borçlanma senedi türü olması, finansman bonosunun dezavantajları arasında yer alır.

2)Finansman bonosunun ikincil piyasalarda bulunmayan bir borçlanma senedi türü olması, finansman bonosunun dezavantajları arasında yer alır.

3)Finansman bonosunun Likiditesi çok az olan bir borçlanma senedi türü olması, finansman bonosunun avantajları arasında yer alır.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
sakarya sakarya sakarya sakarya sakarya sakarya webmaster forum