FİRMA KATEGORİLERİ

HABER DETAYI

Eylül 17, 2019 12:04 am

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer

Alacağınız kredi ne olursa olsun bankanın size kredi verirken bakacağı en önemli şey kredi notudur. Peki, bankaların bu kadar önem verdiği kredi notu nedir ve kredi kartı kullanıcıların kredi notu neden düşer? Sizler için kredi notunun düşmesine sebep olan nedenleri inceledik.

Kredi notu nedir?

Kredi notu kişinin kredi geçmişi ile şekillenen daha önceden çekmiş olduğu krediler, kredi kartı borçları ve mevduat hesapları gibi banka ile olan etkileşimlerinden oluşan bir puan sistemidir. Bu yüzden bankalar kredi verirken bu puanın yüksek olup olmadığına bakar. Çünkü vereceği kredinin ödenip ödenmeyeceğinden emin olmak ister. Peki, kredi notunu düşüren etmenler nelerdir?

1-) Düzensiz ödeme

Kredi notunuzun düşmesinde en önemli olan etmen kredilerinizin ya da kredi kartı borçlarınızın düzensiz ödenmesidir. Kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödemiyorsanız, geciktiriyorsanız kredi notunuz düşecek demektir. Eğer 3 ay boyunca borçlarınızı ödemezseniz kara listeye alınmış olursunuz. Bu durumda kredi notunuzu iyice düşürecek ve bankalardan kredi almanızı zorlaştıracaktır.

2-) Fazla kredi başvurusunda bulunmak

Aynı anda birden fazla bankaya yapılan başvuralar kredi notunuzun düşmesine neden olur. Çünkü bankaların birbirlerinden haberleri vardır. Bu yüzden hangi banka denk gelirse diye önümüze gelen her bankaya başvuru yapmamalısınız. Kredi başvurusu yapmadan önce geniş çaplı bir araştırma yapıp size uygun olduğunu düşündüğünüz 1-2 tane bankaya başvuru yapmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Eğer kredi başvurularınız bu bankalarda onaylanmazsa, sonra diğer bankalarda şansınızı deneyebilirsiniz.

3-) Fatura borçları

Kredi notunuzu düşüren bir diğer etmende fatura borçlarının ödenmemesidir. Fatura ödemeleriniz de resmi ödemeler arasında olduğu için faturalarınızın ödenmemesi durumunda kredi notunuz düşebilir. Eğer ben fatura borçlarını ödemeyi unutuyorum diyorsanız, bankanıza otomatik ödeme talimatı vererek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Verdiğiniz otomatik ödeme talimatı sayesinde kredi notunuz düşmemiş olur.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
sakarya sakarya sakarya sakarya sakarya sakarya webmaster forum